Kategorie
WordPress WordUp! Kalisz

WordUp! Kalisz – podsumowanie i droga do WordCamp Poznań

Krótka historia przebiegu WordUp Kalisz i co z tego wynikło ;).

10 maja 2017 odbył się w Kaliszu pierwszy WordUp! Kalisz, który wraz z Dawidem Jerzykiem, Dawidem Borowiakiem i Piotrkiem Misztalem zorganizowaliśmy wspólnymi siłami.

Nie mieliśmy zielonego pojęcia, na jaki odzew możemy liczyć i czy kogokolwiek w Kaliszu interesują tematy związane z WordPressem. Na całe szczęście, znalazły się takie osoby ;).

Na spotkanie przybyło około 35 osób, co uważamy za naprawdę dobry wynik na początek! Co ważniejsze, połowy z przybyłych ludzi widzieliśmy pierwszy raz na oczy! To znaczy, że dotarliśmy poza krąg naszych znajomych i zainteresowaliśmy spotkaniem kogoś jeszcze. 

Choć zaczęliśmy spotkanie o 18:00, to tak naprawdę już od rana w Kaliszu wylądował Arek Stęmplowski z warszawskiej społeczności WordPressa i pozwiedzaliśmy trochę razem Kalisz i… Kaliszfornię ;). Arek porobił trochę zdjęć pokryw włazów do kaliskich kanałów i poszliśmy szwendać się po Kaliszu.

Po południu dojechał do nasz Krzysiek Dróżdż z wrocławskiej ekipy i niedługo później poszliśmy już w trójkę do cafe.calisia.pl, gdzie miał się odbyć pierwszy WordUp w Kaliszu. Na miejscu spotkaliśmy się jeszcze z Agą Bury oraz niemałą ekipą z Łodzi z Kasią Janoską i Kamilem Porębińskim na czele.

Reszta ekipy organizacyjnej też już tam była i po małych walkach z technologią i prawem Murpiego rozpoczęliśmy spotkanie! 

Po krótkiej „mowie powitalnej” poleciały zaplanowane prezentacje. Jeśli zwrócicie na unikalny, manualny wskaźnik w ręce każdego z prelegentów, to jest to magiczna różdżka, która robiła nam awaryjnie za zmieniacz slajdów. Do tej pory nie mam pojęcia jak Dawid Borowiak odczytywał jej ruchy, ale potrafił zmieniać slajdy zanim prelegent wykonał sugestywny ruch tym skomplikowanym narzędziem ;). WordUp! Kalisz™ 

WordPress wtyczkami stoi – Piotr Misztal

Mity (nie)bezpieczeństwa – Krzysztof Dróżdż

Czy Gutenberg wygryzie page buildery? – Agnieszka Bury

O prelegentach i ich prezentacjach nie ma się co rozpisywać. Są fachowcami w swoich dziedzinach i wielokrotnie występują na tego typu imprezach. Mnie najbardziej ucieszyły dyskusje i sposób interakcji pomiędzy publicznościom a prelegentami. To jest właśnie siła lokalnych spotkań tej społeczności – brak niepotrzebnych barier i przyjazna atmosfera.

Jeśli macie ochotę przypomnieć sobie prezentacje, to łapcie linki do plansz:

Możesz też zobaczyć zapis wideo prezentacji na naszym profilu na FB.

Świętujemy 15-lecie WordPressa! #wp15

Bezpośrednio po WordUpie chcieliśmy uświetnić 15 lat WordPressa. Z tej okazji zaproponowaliśmy uczestnikom przepyszny tort, zrobiony specjalnie dla nas przez dziewczyny z cafe.calisia.pl! Choć zrobiło się już bardzo późno, każdy z chęcią pałaszował słodkości „na chwalę WordPressa” ;).

Nocne Polaków rozmowy

Na koniec imprezy, część z nas poszła na kaliski Rynek i w jeszcze bardziej swobodnej atmosferze rozmawialiśmy o różnych tematach z branży IT i nie tylko ;). Warto zawsze wyjść na takie spotkanie, bo tutaj można dowiedzieć się jeszcze więcej niż na najlepszej nawet prezentacji.

Podsumowanie WordUp! Kalisz nr 1

Ponieważ WordUp! Kalisz jest robiony przez społeczność dla społeczności, chcieliśmy wiedzieć co możemy zrobić jeszcze lepiej, co poprawić i na co zwrócić uwagę w przyszłości. 

Za pomocą ankiety, zadaliśmy uczestnikom spotkania kilka pytań i oto czego się dowiedzieliśmy:

  • Wszyscy biorący udział w ankiecie ocenili WordUp! Kalisz nr 1 i jego organizacje na dobrze lub bardzo dobrze.
  • 100% ankietowanych jest zainteresowana tego typu spotkaniami.
  • Tworzenie/modyfikacja własnych motywów, pisanie własnych wtyczek oraz tworzenie stron specjalistycznych, to trzy najważniejsze tematy, jakie najchętniej zobaczyliby ankietowani na następnym spotkaniu.
  • Najczęstsza sugestia zmian to: termin w weekendy oraz mikrofon dla prelegenta i być może inny lokal ze względu na jego otwartość i rozpraszanie przez osoby postronne.
  • Bezwzględnie powinniśmy zostawić: ekipę, lokalizację (ha!), atmosferę i kontakt z prelegentami oraz… różdżkę do przewijania slajdów jako znak rozpoznawczy 🙂
  • 71% ankietowanych chce kwartalnej częstotliwości naszych spotkań.

Większość tych sugestii weźmiemy sobie oczywiście do serca przy następnych edycjach. Jedyna sprawa, która niestety logistycznie ciężka do przeprowadzenia, to spotkania w weekend. Musimy pamietać, że nasze spotkania muszą być możliwie jak najtańsze w organizacji. Niestety ale wynajęcie lokalu w weekendy w Kaliszu nie będzie takie proste, szczególnie bez płacenia za taki wynajem. Dlatego postanowiliśmy pozostać przy czwartku, jako dniu w którym będą się odbywać WordUpy w Kaliszu. Zresztą sporo lokalizacji w Polsce działa podobnie. 

Czy WordUp! Kalisz nr był sukcesem?

Dla mnie napewno. Dla moich kolegów, z którymi go organizowaliśmy, także takim powinien być. Udało się zrobić tego typu spotkanie w najmniejszym, jak dotąd, ośrodku miejskim w Polsce. Przyszli na niego ludzie, których nie znaliśmy i mamy nadzieje, że zobaczymy ich po rak kolejny. 

Przyjechali też przedstawiciele innych społeczności lokalnych – Wrocław, Łódź, Warszawa. Mieliśmy gościa ze Zduńskiej Woli i mamy nadzieje, zobaczyć ich jeszcze w przyszłości. Aga i Arek napisali nawet swoje wrażenia po kaliskij imprezie ;).

Trzeba kuć żelazo, póki gorące!

Ponieważ organizacyjnie przeszliśmy całą ścieżkę od zera, chciałem się tymi doświadczeniami podzielić ze społecznością. Oczywiście mam trochę łatwiej, bo pracowałem już przy ogólnopolskich WordCampach, więc WordUp jako taki nie przyprawiał mnie o nerwy, niemniej jednak pamietam swoje początki i działanie trochę po omacku w pierwszych latach budowy społeczności w Polsce.

Miałem niecny plan opowiedzieć o tym jak organizować lokalne spotkania na nadchodzącym WordCampie w Poznaniu w lipcu 2018. Planowałem taką typową prelekcje, 15 minutowego „szorta”, miękkie kompetencje ;). Taki był zamysł, ale jak to zwykle bywa, rzeczywistość ten zamysł zdecydowanie przerosła.

Jadę na WordCamp!

Po małych dyskusjach z organizatorami #WCPOZ, ustaliliśmy że zamiast planowanej prezentacji, poprowadzę warsztaty „Od zera do społeczności. Jak zorganizować WordUp i przeżyć”! Ha! Taka historia!

O czym będzie można się na nich dowiedzieć? Najlepiej oddaje to tekst na stronie WordCampa, więc wklejam tutaj:

Jak zbudować społeczność? Jak stać się jej częścią? Jak ważny jest Twój głos w budowaniu społeczności WordPressa w Polsce i na świecie?

Na te, i wiele innych pytań, poszukamy odpowiedzi podczas warsztatów bazując na doświadczeniach najmłodszego WordUpa w Polsce, czyli WordUp! Kalisz.

Udowodnimy Ci, że społeczność można budować nawet w małych miastach, że ważne jest zaangażowanie i każdy może zacząć budować coś od zera i od razu ze świetnymi efektami.

Zobacz jak zorganizować WordUp, zamieścić informacje o tym w Kokpicie większości WordPressów w Polsce i dostać błogosławieństwo centrali ;).

Narzędzia, praktyczne porady, zarządzanie zadaniami… ułatwimy Ci maksymalnie cały proces budowania społeczności!

Warto robić coś, co wpływa na innych i ciebie (o tym też troszkę porozmawiamy, w końcu jesteś dla nas najważniejszy).Współtworzymy WordPressa budując społeczność!

Liczba miejsc ograniczona, zapisy TUTAJ.

https://2018.poznan.wordcamp.org/session/od-zera-do-spolecznosci-jak-zorganizowac-wordup-i-przezyc/

I tym sposobem, zostałem prelegentem na WordCamp Poznań 2018! Warsztaty są otwartą formułą, lecz liczba miejsc jest ograniczona, więc nie ma co zwlekać z zapisami. Najlepiej kupić bilet na WordCampa i spędzić z nami trzy dni w Poznaniu. Tylko trzeba uważać, te konferencje zmieniają życie ;).

FB live

Ponieważ „fejmu” zawsze mało ;), w ostatnia niedzielę wraz z Marcinem Krzemińskim, jednym z organizatorów #WCPOZ umówiliśmy się na publiczną pogawędkę o warsztatach, społeczności i kilku innych sprawach związanych z WordPressem.

Całość możecie zobaczyć na Facebooku. 40 minut zleciało diabelnie szybko, a ja mam nadzieje na dłuższą rozmowę z Marcinem w Poznaniu, kiedy już poznamy się osobiście ;).

Tak więc do zobaczenia w Poznaniu 6-8 lipca. Ekipa z Kalisza jedzie, więc zapraszam do udziału w konferencji. Warto!