Kategorie
blog WordPress WordUp! Kalisz

WordUp! Kalisz online za nami.

To był szalony pomysł. Zrodził się w głowie z nadmiaru białego wina i whisky oraz spontanicznej dyskusji online z chłopakami z TheCamels ;).

Chciałem zrobić coś fajnego w Kaliszu, ale jednocześnie nie miałem ochoty powielać nędznych telekonferencji w ciemnych pomieszczeniach z uczestnikami widzianymi z żabiej perspektywy i słuchawkami zwisającymi z uszu. Takie rzeczy są fajne dla zdalnej edukacji w polskim szkolnictwie i odpowiadają oficjalnym pismom Dyrekcji pisanych Comic Sansem.

Nie w Kaliszu, nie tym razem ;).

Oczywiście nie mam nic do tego typu „spotkań”, bo często treść jest tam nad wyraz interesująca, ale raczej jako WordUp! Kalisz staram się wyznaczać trędy niż je powielać (i zabrzmiałem jak kołcz).

No więc wymyśliłem sobie to tak:

  • nie robimy typowego „live”, bo stabilność łączy i obsługa sprzętu u prelegentów może być różna;
  • prelegenci nagrywają na spokojnie i przysyłają mi gotowe prezentacje;
  • dogrywam wstęp, zakończenie i montuję to razem;
  • pomiędzy prezentacjami robimy 10 minut przerwy na pytania od publiczności na czacie;
  • podczas tej przerwy, prelegent zakończonej właśnie prezentacji udziela się na czacie „na żywo”;
  • żeby ludzie nie uciekali pomiędzy prezentacjami, dograłem 10 minutowe wideo z gadającą głową i opowiadałem o różnych tematach związanych z WordPresem itd.
  • finalnie skleiłem to wszystko w całość i wysłałem na YouTuba;
  • zależało mi na zdobyciu 100 subskrybentów dla nowego kanału WordUp! Kalisz, dlatego wybrałem miejsce transmisji tylko tam;
  • skorzystałem z funkcji „premiery” na YT i tak też zaplanowałem transmisję z WordUp! Kalisz online;
  • starałem się zawrzeć jak najwięcej klimatu kaliskiego WordUpa i trochę lokalnych smaczków, dla stałych uczestników.

Czy WordUp! Kalisz się udał?

Zobaczcie sami, jeśli macie trzy godziny, to poniżej pełne nagranie. Nagrania poszczególnych prelekcji w dalszej części tej relacji.

Dziwne to było uczucie, muszę przyznać. Na kilka minut przed 18.00, kiedy to startowała transmisja, byłem podekscytowany bardziej niż przed rozpoczęciem tradycyjnego spotkania. Ciekawe doświadczenie. Niby wszystko zaplanowane, a jednak ta świadomość, że nic już nie zależy od ciebie i za chwilę odpali się materiał…

Później też było ciekawie, nie tylko u mnie zresztą. Zobaczcie jak wyglądał ten niecodzienny WordUp z perspektywy uczestnika :).

WordUp! Kalisz online z perspektywy uczestnika. W telewizorze straszy Marcin Andrzejewski. Autor fotografii: Sergiusz Różański.

Co się udało?

Mieliśmy siedemdziesięciu trzech oglądających podczas premiery. To ponad dwa razy więcej niż przyciągnął którykolwiek z dotychczasowych WordUpów w Kaliszu. Oczywiście nie można tego porównywać, bo to zupełnie inna grupa odbiorców, ale jednak ;).

Jeszcze podczas transmisji udało się przekroczyć magiczne sto subskrybentów, co pozwoliło na uzyskanie unikatowego URL i od teraz kanał WordUp! Kalisz na YouTube znajdziecie pod adresem youtube.com/WordUpKalisz

Sądząc po atmosferze na czacie, klimat chyba był niezły ;). Sporo nowych osób, których nie znałem, a jednak wszyscy nieźle się bawili… tak przynajmniej wyglądało :).

Partner online.

Skoro wydarzenie online, to i partner online. Nasi przyjaciele z WordPressówki.pl uczynili nam ten zaszczyt i wspomogli nas swoimi zasięgami. Szczerze mówiąc, to miałem wrażenie, że piszą o nas więcej niż my sami ;). Agnieszko, Macku, Raz jeszcze ukłony!

Partner WordUp! Kalisz online – wordpressowka.pl.

Prelekcje podczas WordUp! Kalisz online.

Te udały się najbardziej i pomimo największej liczby w historii (aż pięcioro prelegentów), trzymały poziom merytoryczny. Pokrótce opisze cała agendę, od początku do końca.

Tytuły są podlinkowane i przenoszą od właściwych fragmentów w całej, trzygodzinnej relacji.

00:00 – Odpalenie, powitanie, kilka słów o WordUp! Kalisz i obowiązkowy ŻenującyŻartProwadzącego®

Moje gadanie przez kilka minut, wchodzisz na własną odpowiedzialność ;). Trochę wprowadzenia w konwencję WordUpów, przedstawienie partnera i ogólnie opowieści „co dziś nas czeka”.

08:16 – Jak przygotować zdjęcia na blog? – Izabela Karkocha.

Praca ze zdjęciami jest codziennością dla zdecydowanej większości z nas. Tylko czy robimy to dobrze i mądrze?
Prezentacja skierowana była do blogerek i blogerów, którzy nie mają wiedzy i umiejętności technicznych, ale chcą ulepszyć swoje blogi na WordPress i właściwie korzystać z tego systemu.

Iza zrobiła genialną prezentację i do tego nagrała ją w przepiękny sposób. Tego nie znajdziesz w „kolu” na Zuuuuumie ;).

Dziękuję Ci Iza i szacunek za pracę, jaką włożyłaś w przygotowanie tego tematu dla nas.

Jak przygotować zdjęcia na blog? – Izabela Karkocha.
36:05 – Dyskusja 😉

Zaraz po prezentacji odbyła się dyskusja. Od razu dało się wyczuć ten specyficzny klimat chęci pomocy przez wszystkich. Bywało tak, że zanim Iza odpowiedziała na pytanie (a zalała jej się właśnie klawiatura – teraz juz wiesz, dlaczego nie chciałem robić zwykłego „live”), już padały odpowiedzi od bardziej doświadczonych uczestników.

46:05 – Motyw wnuk – Łukasz Jasiński.


Jak zrobić motyw potomny motywowi potomnemu. I do tego tak, żeby to działało? Da się 🙂.

Skoro Łukasz obiecał że się da, to dać się musiało ;). Mega short, bo tylko dziewięć minut, ale sądząc po tym co działo się po prezentacji, temat zaskoczył wielu.

Motyw wnuk – Łukasz Jasiński.
54:49 –Dyskusja 😉

Przyznam sam, że nie spodziewałem się takiego odzewu, szczególnie tej bardziej zaawansowanej części uczestników. Oto dowód, że nie czas prezentacji ma znaczenie, tylko jej treść.

Gratulacje Łukasz za dobór tematu i że dałeś się namówić ;). Następnym razem już normalnie musimy zobaczyć się w Kaliszu!

1:04:49 – Edytor blokowy na stronie firmowej – case study strony cyberfolks.pl – Magdalena Paciorek.

Magda podczas prezentacji opowiedziała o tym jak dostosowała stronę cyberfolks.pl pod edytor blokowy w WordPressie. Pokazała jak wykorzystuje natywne bloki oraz opowiedziała o tworzeniu własnych bloków Gutenberga.

Dodatkowo podzieliła się także kilkoma zasobami, które pomogą ruszyć z nauką kodowania bloków w JS i React.

I choć jej prezentacja była na przeciwnym zwrocie wektora czasu w stosunku do prezentacji Łukasza (trwała ponad 50 minut), to była czymś, co chciałem już dawno mieć w Kaliszu.

Zawsze brakowało mi u nas case study, czyli studium przypadku, z prawdziwego zdarzenia. Przykładów dużych, świeżych produkcji. I tym właśnie była ta prezentacja! Prawie godzina oprowadzania po zapleczu działającego serwisu, który dopiero co zawitał do sieci.

Podziękowania dla Magdy, bo to była wielka przyjemność ją gościć u nas… w relacji ;).

Edytor blokowy na stronie firmowej – case study strony cyberfolks.pl – Magdalena Paciorek.
1:58:13 – Dyskusja 😉

Ponieważ Magda pokazała też sporo ciekawych narzędzi i linków związanych z Gutenbergiem i Reactem, czat cały czas żył i wymieniał się doświadczeniem. Oczywiście Magda dostałą też trochę pytań i żadne nie zostało bez odpowiedzi, za co jej raz jeszcze serdecznie dziękuję!

2:08:13 – Czym jest WCAG i po co wdrażać go na strony? – Norbert Niedojadło.


„Czym jest WCAG i po co wdrażać go na strony?”, czyli informacje, porady i ogólnie „z czym to się je” – to był temat Norberta Niedojadło.

Norbert zaciekawił swoim wystąpieniem naprawdę sporo uczestników. Bardzo się cieszę, że ten temat pojawił się u nas, bo jest ważny, a niestety często traktowany po macoszemu. Norbert jest praktykiem, wie o czym mówi i sporo osób musiało chyba przemyśleć swoje witryny po jego prezentacji.

Norbert wielkie podziękowania w Twoją stronę, bo sam wiesz że ten temat jest bliski także mojemu sercu ;).

Czym jest WCAG i po co wdrażać go na strony? – Łukasz Niedojadło.
2:43:16 – Dyskusja 😉

I tutaj uwypukliła się cecha edycji online w tej formule, którą przyjąłem na początku. Praktycznie już od startu prezentacji Norberta na czacie powstała spora dyskusja o temacie prezentacji i Norbert cały czas aktywnie w niej uczestniczył. Tego nie można osiągnąć podczas klasycznego WordUpa, a tym bardziej podczas zwykłego „live”.

Wtedy jest mocny podział – prezentacja; pytania. Tutaj jedni oglądali i słuchali, inni pytali na czacie.

W tym wydaniu, wyglądało to świetnie ;).

2:53:16 – Szybka migracja WordPressa bez użycia wtyczek – Maciej Kuchnik.

Maciek w prezentacji pokazał w jaki sposób zautomatyzować i przyspieszyć migrację WordPressa między serwerami. Bez wtyczek ;).

To była ostatnia prezentacja i zadowoliła zarówno początkujących jak i zaawansowanych. Tak przynajmniej wnoszę po tym, co działo się na czacie ;).

Maciek raz jeszcze dziękuję za ten temat, bo każdy z nas styka się z nim co jakiś czas, a ty pokazałeś, jak zrobić to szybciej i efektywniej.

Szybka migracja WordPressa bez użycia wtyczek – Maciej Kuchnik.
3:11:51 – Dyskusja 😉

Tradycyjnie juz po prezentacji padło kilka pytań i odpowiedzi. Nastąpiła rytualna wymiana doświadczeń i…

3:11:51 – Kilka słów na do-wi-dze-nia… 😉

Nadszedł czas na zakończenie ponad trzygodzinnej sesji pierwszego WordUpa online w Polsce ;). Ostatni klaps i ciemność na kanale.

Ankieta

Jeśli czytasz te słowa i byłeś uczestnikiem „na żywo” lub widziałeś relację z odtworzenia, podziel się z nami swoja opinią i wypełnij krótką ankietę. Chcemy wiedzieć co robić dalej ;).

Co się nie udało?

Nie zdążyliśmy odpalić jakiegoś pokoju online, żeby połączyć się swobodnie zaraz po relacji i pogadać sobie na spokojnie. Tak nagle się wszystko urwało.

No cóż. Trzy godziny zleciało nam bardzo szybko i nagle był… koniec.

Czat na YT też wyłączył się zaraz po zaprzestaniu transmisji i już nie było jak ratować sytuacji. Next time.

Czy coś jeszcze? Dajcie nam znać w ankiecie ;).

Zgłoś się na prelegenta

Tak. Ty! Jeśli masz ochotę, to zapraszamy. Mamy do tego nawet piękny formularz zgłoszeniowy 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *