Ponieważ coraz więcej wskazuje, że najbliższe dni spędzimy w stanie „kwarantanny społeczeństwa”, a system edukacji oraz wiele biznesów została poddanych swoistej próbie, postanowiłem zebrać w jednym miejscu informacje o narzędziach, które mogą im pomóc w tym trudnym okresie.
Na informacje te natrafiłem w internecie i w miarę możliwości podaje źródła. Nie ma tu też żadnych linków afiliacyjnych, nie czas na takie zabawy.
Korzystajcie i podajcie dalej. W tym wypadku zasięg ma znaczenie!
Ten utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 3.0 Unported.
Dla edukacji i nauczycieli
Zoom.us
Najpełniejsze i najprostsze narzędzie, dzieki któremu możesz sam, bez wiedzy technologicznej, prowadzić lekcje, zajęcia, wykłady i edukować bez wychodzenia z domu. Posiada darmowy plan, który wystarczy w 99% przypadków.
Otwartezasoby.pl
Otwartezasoby.pl zebrały bardzo dobrą listę narzędzi dla edukacji i stworzyły z niej świetny artykuł. Jak sami napisali:
Zwykle edukacja przez internet to wybór dla osób bardzo zmotywowanych lub dla tych, którzy nie mają łatwego dostępu do fizycznych instytucji lub społeczności, z którymi mogą się uczyć. Epidemia koronawirusa (COVID-19) testuje te założenia. Aby utrudnić rozprzestrzenianie się choroby konieczne jest ograniczanie imprez masowych czy zamykanie szkół. Może to oznaczać spore zmiany dla rodziców, uczniów jak i nauczycieli, Dla tych, którzy pomimo pozostania w domu chcą nadal zdobywać wiedzę internet przychodzi z pomocą. Oto kilka narzędzi oraz specjalnych “promocji” które mogą pomóc z alternatywną organizacją pracy i nauki w sposób zdalny.
https://otwartezasoby.pl/narzedzia-i-zasoby-edukacyjne-na-czas-zamkniecia-szkol/
Na szczególną uwagę zasługują, wymienione w tym zestawieniu, firmy które w obliczu zaistniałej sytuacji wykazały się odpowiedzialnością społeczną i zaproponowały swoje usługi na preferencyjnych warunkach. Pełną listę znajdziecie na otwartezasoby.pl, ale uważam, że warto wspomnieć choćby o:
Office 365 w wersji E1
Microsoft udostępnia za darmo półroczną licencję na pakiet Office 365 w wersji E1 czyli z takimi narzędziami jak Teams do pracy zdalnej, organizacji spotkań online i współpracy na plikach w sieci.
https://otwartezasoby.pl/narzedzia-i-zasoby-edukacyjne-na-czas-zamkniecia-szkol/
G Suite dla firm i dla edukacji
Google tymczasowo podnosi możliwości pakietów narzędzi biurowych G Suite dla firm i dla edukacji o zaawansowane opcje prowadzenia telekonferencji w narzędziu Hangout. Posiadacze podstawowych kont mogą teraz min. prowadizć telekonferencje do 250 osób.
https://otwartezasoby.pl/narzedzia-i-zasoby-edukacyjne-na-czas-zamkniecia-szkol/
Google – G Suite dla Szkół i Uczelni – kompletny przewodnik po rejestracji i przygotowaniu zajęć online
Google stworzyło też przewodnik wideo po rejestracji szkoły i przygotowaniu pierwszych zajęć w ramach bezpłatnego, wspomnianego wyżej, G Suite for Education. Polecam.
Cisco Webex
Cisco Webex to narzędzie telekonferencyjne i do spotkań online, które firma udostępnia teraz z darmowym rozszerzeniem możliwości, które zwykle dostępne są płatnie m.in. zwiększenie limitu osób do 100 oraz brak ograniczeń czasu trwania spotkań.
https://otwartezasoby.pl/narzedzia-i-zasoby-edukacyjne-na-czas-zamkniecia-szkol/
Synergia od Librusa
Librus, polska firma dostarczająca popularny dziennik elektroniczny zachęca szkoły do skorzystania za darmo z programu Synergia do komunikacji z uczniami i rodzicami.
https://otwartezasoby.pl/narzedzia-i-zasoby-edukacyjne-na-czas-zamkniecia-szkol/
Otwartezasoby.pl: Narzędzia i zasoby edukacyjne na czas zamknięcia szkół
Legimi – Zawsze jest dobry czas na czytanie!
Dzięki specjalnemu kodowi, można pobrać jedną książkę w formie ebooka lub audiobooka z pakietu książek dla młodzieży i rodziców.
https://www.legimi.pl/czas-na-czytanie/
Ministerstwo Cyfryzacji – Nauczycielu, poprowadź lekcje online!
Ministerstwo Cyfryzacji także przygotowało swój poradnik, tym razem profilowany dla nauczycieli, którzy chcieliby prowadzić lekcję on–line.
https://www.gov.pl/web/cyfryzacja/nauczycielu-poprowadz-lekcje-online
Ministerstwo Edukacji Narodowe – Nauka zdalna podczas zawieszenia zajęć w szkołach – rekomendacje dla nauczycieli i dyrektorów
Bardzo pokaźna biblioteka materiałów i źródeł dla nauczycieli i dyrektorów szkół.
https://www.gov.pl/web/edukacja/nauka-zdalna
Paweł Tkaczyk – Jak zorganizować lekcje zdalne?
Paweł jak zawsze stanął na wysokości zadania i stworzył praktyczny przewodnik, jak faktycznie zorganizować lekcje zdalne! Kilka sprawdzonych narzędzi od praktyka ;).
Dla biznesu i pracy zdalnej
Dla sporej części mojej branży te narzędzia są czymś oczywistym, ale okazuje się, że „praca zdalna” stała się nagle czymś pożądanym prawie w całej gospodarce.
Trello
Jednym (trzema) słowami: zarządzanie zadaniami zdalnie ;). Aplikacja Trello umożliwia bliższą współpracę i wykonywanie większej liczby zadań. Tablice, listy i karty Trello umożliwiają organizację i szeregowanie projektów w przystępny, elastyczny i praktyczny sposób.
Slack
Slack to narzędzie do kontaktu w organizacji lub firmie. Wspomaga zarządzanie zadaniami ale przede wszystkim komunikację w zespole z podziałem na grupy/zadania itd.
Artur Jabłoński – Jak pracować zdalnie? Zarządzanie zdalną firmą i nie tylko
Jeśli już chcesz wdrożyć pracę zdalna u siebie, warto wiedzieć nie tylko jakimi narzędziami to zrobić, ale także jak je wykorzystać i wdrożyć w zespole. Najlepiej od kogoś, kto ma praktykę w prowadzeniu własnej firmy on–lin.
Polecam wpis Artura Jabłońskiego z digitalik.pl, znajdziesz tam większy nacisk na to „jak” a nie „czym”.
I uważaj na wysyp „ekspertów”, bo prawie każdy od kilku dni wie co to znaczy praca zdalna, choć jedyne co mu się z tym kojarzy to wysyłanie maili w bieliźnie ;).
LinkedIn – New to Working Remotely? These Resources Can Help
LinkedIn przygotował listę 16 bezpłatnych kursów dla osób i organizacji chcących zacząć pracować zdalnie. Osobiście bardzo lubię kursy z LinkedIn (stara Lynda.com), więc polecam. Treści po angielsku.
Google – 8 tips for getting it done when working from home
Kilka prostych wskazówek, jak zorganizować sobie pracę zdalną w domu (z perspektywy pracownika) i przetrwać!
https://www.blog.google/products/g-suite/8-tips-for-working-from-home/
Ministerstwo Cyfryzacyj – Razem, ale osobno – to powinniście wiedzieć o pracy zdalnej
Pierwszy raz słyszycie o czymś takim jak praca zdalna? Jeśli tak, już tłumaczymy na czym polega i jak ją zorganizować. To nic trudnego.
https://www.gov.pl/web/cyfryzacja/razem-ale-osobno–to-powinniscie-wiedziec-o-pracy-zdalnej
Katarzyna Janoska – Spotkanie on-line – sprawdzone narzędzia w pracy zdalnej
Pół świata z dnia na dzień przeszło na pracę zdalną #zostanwdomu i zdecydowana większość, ani tego nie chciała, ani nie była na to przygotowana. Jak praca z domu ma niby współgrać ze spotkaniami projektowymi? Kasia od kilku lat pracuje zdalnie i ma w tej kwestii spore doświadczenie. Zobacz najlepsze narzędzia do spotkań on-line.
Tutaj możesz sobie poczytać, lub posłuchać, bo ten artykuł Kasi jest dostępny także jako podcast ;).
Dla grafików
Chyba już każdy w branży kreatywnej musiał tworzyć komunikaty lub treści na potrzeby obecnej sytuacji, związanej z pandemią koronawirusa.
Bezpłatne zestawy ikon związanych tematycznie z koronawirusem
Świetną robotę zrobił iconfinder.com zbierając w jeden zestaw sporo naprawdę ciekawych zbiorów ikon przydatnych do pracy z treściami dla naszych klientów.
https://www.iconfinder.com/p/coronavirus-awareness-icons
Bezpłatne ikony od Font Awesome o tematyce Covid 19
Font Awesome nie pozostał w tyle i także upublicznił swój zestaw bezpłatnych ikon o tematyce związanej z koronawirusem.
https://fontawesome.com/icons?d=gallery&q=covid-19&m=free
Odpowiedzialność społeczna branży technologicznej
Poza przykładami wyżej, gdzie niektóre firmy zaoferowały nam sporo swoich usług bezpłatnie lub w korzystnych cenach, warto wspomnieć też o branży mediów elektronicznych. To one obecnie, czy tego chcemy czy nie, sprawują „rząd dusz” w naszym świecie.
Po wpisaniu w wyszukiwarkę haseł związanych z koronawirusem, dostaniemy na początku wyników wyszukiwania odnośniki do sprawdzonych artykułów, informacji rządowych oraz WHO. Sprawdzonych i pewnych. To bardzo ważne obecnie, aby nie epatować niesprawdzonymi informacjami oraz nie nakręcać niepotrzebnie paniki w społeczeństwie. Brawo Google za współpracę z Rządem RP w kwestii polityki komunikacyjnej!
Podobnie w tym przypadku, Faceebokok przygotował dla każdego z nas informacje o zagrożeniu oraz przekierowuje nas na źródła rządowe, gdzie można zapoznać się z rzetelnymi informacjami na temat koronawirusa.
TokFm – #ZOSTANWDOMU i słuchaj podcastów i audycji TOK FM
TOK FM wspiera ogólnopolska akcja #zostanwdomu. Każdy kto wpisze kod akcji otrzyma bezpłatny dostęp do bazy 80 tysięcy podkastów. Bardzo dobra postawa społeczna!
Rzetelne informacje
To teraz jest najważniejsze. Jeśli tworzycie treści tematycznie związane z zagrożeniem koronawirusem, zawsze warto na końcu podać informacje, gdzie i jak wasi odbiorcy mogą zaczerpnąć informacji.
Ja też tak czynię. Każdemu polecam zapoznanie się ze specjalnym serwisem o tej tematyce: Koronawirus:
informacje i zalecenia na oficjalnych stronach serwisu Rzeczypospolitej Polskiej.
Ten utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 3.0 Unported.
Grafika tytułowa (zmodyfikowana): https://www.iconfinder.com/p/coronavirus-awareness-icons
W odpowiedzi na “Narzędzia i promocje na czas koronawirusa (COVID-19) dla edukacji, nauczycieli, biznesu, pracy zdalnej i grafików.”
Dzięki wielkie za wspomnienie 🙂 Gdyby ktoś potrzebował pomocy, służę 🙂