Kategorie
blog

Narzędzia i promocje na czas koronawirusa (COVID-19) dla edukacji, nauczycieli, biznesu, pracy zdalnej i grafików.

Ponieważ coraz więcej wskazuje, że najbliższe dni spędzimy w stanie „kwarantanny społeczeństwa”, a system edukacji oraz wiele biznesów została poddanych swoistej próbie, postanowiłem zebrać w jednym miejscu informacje o narzędziach, które mogą im pomóc w tym trudnym okresie.

Na informacje te natrafiłem w internecie i w miarę możliwości podaje źródła. Nie ma tu też żadnych linków afiliacyjnych, nie czas na takie zabawy.

Korzystajcie i podajcie dalej. W tym wypadku zasięg ma znaczenie!

Dla edukacji i nauczycieli

Zoom.us

Najpełniejsze i najprostsze narzędzie, dzieki któremu możesz sam, bez wiedzy technologicznej, prowadzić lekcje, zajęcia, wykłady i edukować bez wychodzenia z domu. Posiada darmowy plan, który wystarczy w 99% przypadków.

https://zoom.us

Otwartezasoby.pl

Otwartezasoby.pl zebrały bardzo dobrą listę narzędzi dla edukacji i stworzyły z niej świetny artykuł. Jak sami napisali:

Zwykle edukacja przez internet to wybór dla osób bardzo zmotywowanych lub dla tych, którzy nie mają łatwego dostępu do fizycznych instytucji lub społeczności, z którymi mogą się uczyć. Epidemia koronawirusa (COVID-19) testuje te założenia. Aby utrudnić rozprzestrzenianie się choroby konieczne jest ograniczanie imprez masowych czy zamykanie szkół. Może to oznaczać spore zmiany dla rodziców, uczniów jak i nauczycieli, Dla tych, którzy pomimo pozostania w domu chcą nadal zdobywać wiedzę internet przychodzi z pomocą. Oto kilka narzędzi oraz specjalnych “promocji” które mogą pomóc z alternatywną organizacją pracy i nauki w sposób zdalny.

https://otwartezasoby.pl/narzedzia-i-zasoby-edukacyjne-na-czas-zamkniecia-szkol/

Na szczególną uwagę zasługują, wymienione w tym zestawieniu, firmy które w obliczu zaistniałej sytuacji wykazały się odpowiedzialnością społeczną i zaproponowały swoje usługi na preferencyjnych warunkach. Pełną listę znajdziecie na otwartezasoby.pl, ale uważam, że warto wspomnieć choćby o:

Office 365 w wersji E1

Microsoft udostępnia za darmo półroczną licencję na pakiet Office 365 w wersji E1 czyli z takimi narzędziami jak Teams do pracy zdalnej, organizacji spotkań online i współpracy na plikach w sieci.

https://otwartezasoby.pl/narzedzia-i-zasoby-edukacyjne-na-czas-zamkniecia-szkol/

G Suite dla firm i dla edukacji

Google tymczasowo podnosi możliwości pakietów narzędzi biurowych G Suite dla firm i dla edukacji o zaawansowane opcje prowadzenia telekonferencji w narzędziu Hangout. Posiadacze podstawowych kont mogą teraz min. prowadizć telekonferencje do 250 osób.

https://otwartezasoby.pl/narzedzia-i-zasoby-edukacyjne-na-czas-zamkniecia-szkol/

Google – G Suite dla Szkół i Uczelni – kompletny przewodnik po rejestracji i przygotowaniu zajęć online

Google stworzyło też przewodnik wideo po rejestracji szkoły i przygotowaniu pierwszych zajęć w ramach bezpłatnego, wspomnianego wyżej, G Suite for Education. Polecam.

Cisco Webex

Cisco Webex to narzędzie telekonferencyjne i do spotkań online, które firma udostępnia teraz z darmowym rozszerzeniem możliwości, które zwykle dostępne są płatnie m.in. zwiększenie limitu osób do 100 oraz brak ograniczeń czasu trwania spotkań.

https://otwartezasoby.pl/narzedzia-i-zasoby-edukacyjne-na-czas-zamkniecia-szkol/

Synergia od Librusa

Librus, polska firma dostarczająca popularny dziennik elektroniczny zachęca szkoły do skorzystania za darmo z programu Synergia do komunikacji z uczniami i rodzicami.

https://otwartezasoby.pl/narzedzia-i-zasoby-edukacyjne-na-czas-zamkniecia-szkol/

Otwartezasoby.pl: Narzędzia i zasoby edukacyjne na czas zamknięcia szkół

Legimi – Zawsze jest dobry czas na czytanie!

Dzięki specjalnemu kodowi, można pobrać jedną książkę w formie ebooka lub audiobooka z pakietu książek dla młodzieży i rodziców.

https://www.legimi.pl/czas-na-czytanie/

Ministerstwo Cyfryzacji – Nauczycielu, poprowadź lekcje online!

Ministerstwo Cyfryzacji także przygotowało swój poradnik, tym razem profilowany dla nauczycieli, którzy chcieliby prowadzić lekcję on–line.

https://www.gov.pl/web/cyfryzacja/nauczycielu-poprowadz-lekcje-online

https://www.gov.pl/web/cyfryzacja/nauczycielu-poprowadz-lekcje-online

Ministerstwo Edukacji Narodowe – Nauka zdalna podczas zawieszenia zajęć w szkołach – rekomendacje dla nauczycieli i dyrektorów

Bardzo pokaźna biblioteka materiałów i źródeł dla nauczycieli i dyrektorów szkół.

https://www.gov.pl/web/edukacja/nauka-zdalna

https://www.gov.pl/web/edukacja/nauka-zdalna

Paweł Tkaczyk – Jak zorganizować lekcje zdalne?

https://paweltkaczyk.com/pl/jak-zorganizowac-lekcje-zdalne/

Paweł jak zawsze stanął na wysokości zadania i stworzył praktyczny przewodnik, jak faktycznie zorganizować lekcje zdalne! Kilka sprawdzonych narzędzi od praktyka ;).

https://paweltkaczyk.com/pl/jak-zorganizowac-lekcje-zdalne/

Dla biznesu i pracy zdalnej

Dla sporej części mojej branży te narzędzia są czymś oczywistym, ale okazuje się, że „praca zdalna” stała się nagle czymś pożądanym prawie w całej gospodarce.

Trello

Jednym (trzema) słowami: zarządzanie zadaniami zdalnie ;). Aplikacja Trello umożliwia bliższą współpracę i wykonywanie większej liczby zadań. Tablice, listy i karty Trello umożliwiają organizację i szeregowanie projektów w przystępny, elastyczny i praktyczny sposób.

https://trello.com/home

Slack

Slack to narzędzie do kontaktu w organizacji lub firmie. Wspomaga zarządzanie zadaniami ale przede wszystkim komunikację w zespole z podziałem na grupy/zadania itd.

https://slack.com/intl/en-pl/

Artur Jabłoński – Jak pracować zdalnie? Zarządzanie zdalną firmą i nie tylko

Jeśli już chcesz wdrożyć pracę zdalna u siebie, warto wiedzieć nie tylko jakimi narzędziami to zrobić, ale także jak je wykorzystać i wdrożyć w zespole. Najlepiej od kogoś, kto ma praktykę w prowadzeniu własnej firmy on–lin.

Polecam wpis Artura Jabłońskiego z digitalik.pl, znajdziesz tam większy nacisk na to „jak” a nie „czym”.

I uważaj na wysyp „ekspertów”, bo prawie każdy od kilku dni wie co to znaczy praca zdalna, choć jedyne co mu się z tym kojarzy to wysyłanie maili w bieliźnie ;).

https://arturjablonski.com/jak-pracowac-zdalnie-zarzadzanie-zdalna-firma/?fbclid=IwAR0Y4Wv7T60DA5PSUUZBZ3mCckEl_LAamjyz-7l2KMMhmL8HJAMAWgWXOKY

LinkedIn – New to Working Remotely? These Resources Can Help

LinkedIn przygotował listę 16 bezpłatnych kursów dla osób i organizacji chcących zacząć pracować zdalnie. Osobiście bardzo lubię kursy z LinkedIn (stara Lynda.com), więc polecam. Treści po angielsku.

https://learning.linkedin.com/blog/productivity-tips/new-to-working-remotely–these-resources-can-help

Google – 8 tips for getting it done when working from home

Kilka prostych wskazówek, jak zorganizować sobie pracę zdalną w domu (z perspektywy pracownika) i przetrwać!

https://www.blog.google/products/g-suite/8-tips-for-working-from-home/

Ministerstwo Cyfryzacyj – Razem, ale osobno – to powinniście wiedzieć o pracy zdalnej

Pierwszy raz słyszycie o czymś takim jak praca zdalna? Jeśli tak, już tłumaczymy na czym polega i jak ją zorganizować. To nic trudnego.

https://www.gov.pl/web/cyfryzacja/razem-ale-osobno–to-powinniscie-wiedziec-o-pracy-zdalnej

https://www.gov.pl/web/cyfryzacja/razem-ale-osobno–to-powinniscie-wiedziec-o-pracy-zdalnej

Katarzyna Janoska – Spotkanie on-line – sprawdzone narzędzia w pracy zdalnej

https://katarzynajanoska.pl/spotkanie-on-line-narzedzia/?fbclid=IwAR0i8Skwi-mq7z46xUDGgNMDW3h7rCaEgMJtxq3AXflmAL3d0cH1QzPKUyE

Pół świata z dnia na dzień przeszło na pracę zdalną #zostanwdomu i zdecydowana większość, ani tego nie chciała, ani nie była na to przygotowana. Jak praca z domu ma niby współgrać ze spotkaniami projektowymi? Kasia od kilku lat pracuje zdalnie i ma w tej kwestii spore doświadczenie. Zobacz najlepsze narzędzia do spotkań on-line.

Tutaj możesz sobie poczytać, lub posłuchać, bo ten artykuł Kasi jest dostępny także jako podcast ;).

Dla grafików

Chyba już każdy w branży kreatywnej musiał tworzyć komunikaty lub treści na potrzeby obecnej sytuacji, związanej z pandemią koronawirusa.

Bezpłatne zestawy ikon związanych tematycznie z koronawirusem

Świetną robotę zrobił iconfinder.com zbierając w jeden zestaw sporo naprawdę ciekawych zbiorów ikon przydatnych do pracy z treściami dla naszych klientów.

https://www.iconfinder.com/p/coronavirus-awareness-icons

Bezpłatne ikony od Font Awesome o tematyce Covid 19

Font Awesome nie pozostał w tyle i także upublicznił swój zestaw bezpłatnych ikon o tematyce związanej z koronawirusem.

https://fontawesome.com/icons?d=gallery&q=covid-19&m=free

https://fontawesome.com/icons?d=gallery&q=covid-19&m=free

Odpowiedzialność społeczna branży technologicznej

Poza przykładami wyżej, gdzie niektóre firmy zaoferowały nam sporo swoich usług bezpłatnie lub w korzystnych cenach, warto wspomnieć też o branży mediów elektronicznych. To one obecnie, czy tego chcemy czy nie, sprawują „rząd dusz” w naszym świecie.

Google

Po wpisaniu w wyszukiwarkę haseł związanych z koronawirusem, dostaniemy na początku wyników wyszukiwania odnośniki do sprawdzonych artykułów, informacji rządowych oraz WHO. Sprawdzonych i pewnych. To bardzo ważne obecnie, aby nie epatować niesprawdzonymi informacjami oraz nie nakręcać niepotrzebnie paniki w społeczeństwie. Brawo Google za współpracę z Rządem RP w kwestii polityki komunikacyjnej!

Facebook

Podobnie w tym przypadku, Faceebokok przygotował dla każdego z nas informacje o zagrożeniu oraz przekierowuje nas na źródła rządowe, gdzie można zapoznać się z rzetelnymi informacjami na temat koronawirusa.

TokFm – #ZOSTANWDOMU i słuchaj podcastów i audycji TOK FM

TOK FM wspiera ogólnopolska akcja #zostanwdomu. Każdy kto wpisze kod akcji otrzyma bezpłatny dostęp do bazy 80 tysięcy podkastów. Bardzo dobra postawa społeczna!

#zostanwdomu i słuchaj TOK FM za darmo
https://www.tokfm.pl/Tokfm/7,102433,25787206,uzyj-kodu-zostanwdomu-i-sluchaj-podcastow-tok-fm-przez-30-dni.html

https://www.tokfm.pl/Tokfm/7,102433,25787206,uzyj-kodu-zostanwdomu-i-sluchaj-podcastow-tok-fm-przez-30-dni.html

Rzetelne informacje

To teraz jest najważniejsze. Jeśli tworzycie treści tematycznie związane z zagrożeniem koronawirusem, zawsze warto na końcu podać informacje, gdzie i jak wasi odbiorcy mogą zaczerpnąć informacji.

Ja też tak czynię. Każdemu polecam zapoznanie się ze specjalnym serwisem o tej tematyce: Koronawirus:
informacje i zalecenia
na oficjalnych stronach serwisu Rzeczypospolitej Polskiej.

Grafika tytułowa (zmodyfikowana): https://www.iconfinder.com/p/coronavirus-awareness-icons

W odpowiedzi na “Narzędzia i promocje na czas koronawirusa (COVID-19) dla edukacji, nauczycieli, biznesu, pracy zdalnej i grafików.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *